Поза “вікном Овертона” Що таке метаполітика і як вона впливає на минуле, сьогодення та майбутнє?

Автор: . 08 Січ 2025 в 21:33

Сергій Чаплигін (філософ, Київ)

Поза “вікном Овертона”
Що таке метаполітика і як вона впливає на минуле, сьогодення та майбутнє?

На суспільство та кожного з нас?

Які підводні течії призводили та призводять в дію ті чи інші процеси суспільно- політичні та культурні процеси?

Тезово.

1. Метаполітика лежить вище звичайної політики – вона спрямована на ідеї, цінності, культуру та ті норми, які лежать в основі політичних рішень. Вона зосереджується на формуванні громадської думки та просуванні політичних ідей.

2. Політика зосереджена на процесі прийняття рішень та їх реалізації. Вона включає такі структури як державні установи, політичні партії, виборчі та законодавчі процеси.

1. Метаполітика передбачає інтелектуальну, культурну та ідеологічну взаємодію. Вона має на меті змінити сприйняття та ставлення людей до політики, впливаючи на публічний дискурс, пропонуючи нові ідеї та змінюючи культурні цінності.

2. Політика передбачає безпосередню участь у процесі прийняття рішень і громадських дій. Акторами в цьому процесі є офіційні особи, державні службовці, члени політичних партій або лобісти.

1. Цілі метаполітики є довгостроковими (так би мовити – поза “вікном Овертона”) – вони спрямовані на політичне та культурне мислення суспільства. Вони прагнуть створити культурний консенсус, сприятливий для певних ідей, щоб призвести до остаточних політичних змін.

2. Цілі політики полягають у зосередженні на прийнятті рішень і конкретних дій для управління та реагування на загальні інтереси. Вони можуть змінюватися залежно від пріоритетів на даний момент.

І хоча метаполітика та політика та — це дві різні концепції, вони взаємодоповнюють один одного в суспільно-політичній динаміки. Коли влада більше не досягає своїх цілей, метаполітична діяльність посилюється, оскільки пропонує більш повне бачення політичних аспектів.

Тому не задаючись питанням “Хто ці люди? Чому вони так діють? Звідки вони? Звідки їх ідеї?”, вся ця політична діяльність буде зосереджена на тому скільки раз когось згадали, лайкнули чи перепостили в соціальних мережах.

Адже вона влаштована лише на періодичних спалахах позасвідомої активності.

1. дисперсності (відсутності інтеґрованості в жодні структури);

2. сінґулярності (не представляє нікого крім себе).

А завтра для вас знайдеться новий подразник…

Тому цікавтеся не тільки очевидною, поверхневою політичною активністю, вивчай, що впливає на розвиток суспільства в цілому протягом тривалих періодів, що пов’язано з глибинними цінностями та свідомістю громадян.

Рубрики: Філософія національної ідеї