Осмислюючи феномен Дмитра Донцова

Автор: . 28 Бер 2020 в 23:29

Осмислюючи феномен Дмитра Донцова

            Щойно побачив світ «Донцовський збірник» Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б.Хмельницького, підготовлений з ініціативи Науково-дослідницького центру ім. Д.Лонцова, який діє при університеті з 2015 року (керівник  –   доктор історичних наук, професор Олександр Ситник). Головними авторами наукового збірника виступили студенти й аспіранти університету, тому видання має значне методико-педагогічне звучання.

              Всього в збірнику вміщено 17 статей на вельми різноманітну тематику, в т.ч. ідеологічну, політологічну, педагогічну, краєзнавчу, тощо. Так, студент Микита Волобуєв дослідив вплив самостійницьких та консервативних ідей М.Міхновського і В.Липинського на раннього Д.Донцова; студентка Інна Уханова проаналізувала ранню соціалістичну творчість Д.Донцова 1907-1913 рр.; магістри Віталій та Людмила Гудзі осмислили актуальність ідеологічних принципів Д.Донцова для сучасності; студенти Ігор Младьонов і Юрій Гребень

Описали геополітичні візії Д.Донцова; студент Андрій Маленко дослідив стилістику й концептуалістику Д.Донцова в перших його важливих ідеологічних працях; про впливи ідей Д.Донцова на виховання сучасної молоді написали студенти Андрій Ковальов та  Володимир Горбань у співавторстві з кандидатом історичних наук Яною Таравською; аспірант Дмитро Помазан дав осмислення ідей Д.Донцова як фактора боротьби із сучасними лівими рухами та ідеологіями в Україні; магістрантка Юлія Касьянова із доцентом Світланою Ізбаш розвинули етнопедагогічні ідеї Д.Донцова; у співавторстві із професором Володимиром Кардашовим магістрант Станіслав Росік подав свої проекти нових марок з портретами визначних діячів-патріотів Мелітопольщини.

             У збірнику вміщені й студії меліпольських відомих науковців: Віктора Гудзя «Український вибір між Росією і Європою  в Донцовському цивілізаційному вимірі», Олександра Ситника «Ідеологія Дмитра Донцова як визначне джерело розвою Української нації і держави», Лариси Добровольської і Миколи Окси «Дмитро Донцов про ідеологічну площину протистояння антихристиянським течіям».

             Тож мелітопольський Науково-дослідницький центр здійснив свій черговий успішний крок з актуалізації ідей Д.Донцова й залучення академічної молоді до справи вшанування визначного уродженця Приазовя, глибину та оригінальність ідей якого ще буде вивчати не одне покоління українців. Нині він, до кінця незбагнений сучасниками, загнаний у стереотипи і жалюгідні лібералістичні кліше, пласт за пластом підіймає нові  і нові душі й уми українства, щаб побудувати якісно іншу націю. Для майбутнього, для сили і перемоги.

Олег Баган

Рубрики: Події та коментарі