«Казати правду» чи «розганяти зраду»?
Автор: Центр ім. Д.Донцова. 21 Лис 2019 в 0:01
Галина Пагутяк
«Казати правду» чи «розганяти зраду»?
Я не здивуюся, як спогади людей, що воювали чи воюють зараз на Донбасі з московськими окупантами, визнають такими, що закликають до насильства. Їх зараз відфутболюють більші видавництва і намагалися не пустити на Книжковий Арсенал. До того, ж письменники-кон’юнктурники вважають, що вони потрафлять краще про це написати. Хай краще сидять в окопах, а ми будемо про них писати.
Частина українського суспільства, навіть свідома, не хоче знати правди. На якій Луб’янці був написаний слоган «розганяти зраду», не знаю, але точно не в Україні. Щось я надто часто це чую від тих, хто, закутавшись у картатий плед,з філіжанкою кави, мріє про Париж і не хоче чути про те, як почувають себе люди на лінії фронту. Як воно сидіти з дітьми в підвалі під обстрілами. Я читала колись текст дівчинки про це, поданий на дитячий конкурс. Вона не отримала жодної нагороди. Отримали малі кон’юнктурники.
Зрештою, пора зрозуміти, що війна – скрізь, особливо, в культурі. Ринок проти культури, влада проти культури – ось так виглядає Тридцятилітня війна. Після неї прийде чума, як це було у 17 ст в Німеччині. Андреас Гріфіус писав про «скарби душі, утрачені навіки», що страшніші за пожежі,руїну і моровицю. Та що там Гріфіус, почитайте «Поза межами болю» Осипа Турянського.
Був Шевченко і був Гоголь, агент охранки,Був Іван Франко і Богдан Лепкий, був Григір Тютюнник і був Гончар,був Стус і був Іван Драч. Одні «розганяли зраду», інші їх за це засуджували. Зріла доросла людина не буде ховатись під ліжко і стогнати, що її задовбали війною. Перепрошую, правдою. І вік тут ні до чого.
Правда не пригнічує, вона показує шлях до вирішення проблем, заохочує до боротьби. Її мета – не нав’язувати суспільству думку, що «все погано», в що «з усім поганим можна впоратись спільно». Якщо ви цього не розумієте, то краще мовчіть. Це – не шляхетна емпатія, якою ви так пишаєтеся, а страх втратити зону комфорту.