Ідейна зброя з Дрогобича

Автор: . 26 Бер 2023 в 20:51

Ідейна зброя з Дрогобича

          У видавництві «Крила» вийшла книга українського діаспорного вченого, історика та етнолога  Павла Штепи (1897 – 1980) «Українець і москвин: дві протилежності». Свого часу ця книга була підготовлена в новій редакції й видана в дрогобицькій Видавничій фірмі «Відродження» (директор Ігор Бабик): Дрогобич, 2008. 688 с. Засновником «Відродження»  був відомий сучасний ідеолог-націоналіст і публіцист Василь Іванишин (1944 -2007). Тоді редагування книги здійснив відомий дрогобицький мовознавець, культуролог та публіцист Ярослав Радевич-Винницький. Упродовж 2010-х рр. ВФ «Відродження» зробило ще два перевидання цього ідеологічного бестселера. Зараз, за спеціальним договором, цей варіант монографії П.Штепи перевиданий у тернопільському видавництві як влучна й провіденційна ідейна зброя боротьби з московським імперіалізмом.

        Павло Штепа був учнем Дмитра Донцова (1883 – 1973). Він продуктивно розвинув ідеологеми видатного публіциста в аспекті тлумачення російської цивілізації як головної загрози для України і всієї Європи як культури й цивілізації. Його книга «Московство: Його походження, зміст, форми й історична тяглість» була перевидана в дрогобицькій Видавничій фірмі «Відродження» 11 разів (!), що стало своєрідним всеукраїнським рекордом з видань політологічної літератури. Ще в Дрогобичі була видана книга П.Штепи «Мафія і Україна» (2002) і мала неабиякий успіх.

       Нове видання здійснене вельми ошатно, естетично і якісно. Книга справляє враження своєю концептуалісти кою, автор змалював цілісну картину розвитку московської агресивної ментальності, ідеології московського імперіалізму, осмислив особливості становлення московської державності і культури. Таке видання буде добротною зброєю в нинішній жорстокій війні з віковічним ворогом. Написана популярним стилем, публіцистична у своїх судженнях, вона зручна для найрізноманітніших категорій читачів. Її якість і культурну значимість реалізував ідейний учень Василя Іванишина, нині заступник Голови «Правого сектору» й натхненник Видавництва «Крила» Василь Лабайчук,.

         Успіх цього і всіх інших видань П.Штепи ще раз переконує, наскільки пророче дивився на українську національну проблематику Дмитро Донцов ще на початку ХХ ст., коли написав перші свої статті на російську тематику і прокричав до українства, що головною стратегемою його боротьби має бути всеохопна боротьба з московськоє геополітичною (праця «Сучасне положення нації і наші завдання», 1913 р.), культурною («Культура розкладу», 1918 р.), ментальністю і духовими традиціями («Підстави нашої політики», 1921 р.). Тоді Д.Донцов сміливо протиставився переважній більшості українського політикуму, наскрізь пацифістського, ліберально-космополітичного, по-соціалістичному приземленого. Сьогодні Історія підтвердила його грізні пророкування. У кривавому зареві екзистенційної війни України за своє цивілізаційне утвердження ідеї й спонуки Донцовського націоналізму увиразнюють свою силу й енергетику духу як правдиве джерело героїки й мілітарності.

                                                                          Олег Баган, керівник Науково-ідеологічного центру ім. Д.Донцова

Рубрики: Видання Центру