Донцовський простір розвивається

Автор: . 12 Лип 2019 в 20:40

Донцовський простір розвивається

               4 – 6 липня в Мелітополі й на Мелітопольщині (Запорізька обл.) проходив Всеукраїнський фестиваль «ДонцовФест», організований Міністерством молоді і спорту (керівник  –  Ігор Жданов), в якому взяв участь керівник дрогобицького Науково-ідеологічного центру ім. Д.Донцова Олег Баган. Пропонуємо коротку розповідь про небуденну акцію п. Олега.

             Нинішній «ДонцовФест» планувався ще на минулий рік, коли відзначалося 135 – річчя Д.Донцова (1883 – 1973). Однак через опір чиновників-українофобів із Запорізької облдержадміністрації акцію не вдалося провести (їхня замученість була обов’язковою, оскільки це офіційна державна акція). На цей раз програма фестивалю була доволі широкою і різноманітною: відбулися кілька презентацій наукових видань, літературні читання, концерти, виставки, дискусії, кінопокази, екскурсії. У «ДонцовФесті» взяли участь відомі гурти і виконавці: «Кораллі», «Тінь Сонця», Тарас Компаніченко, «Друже музико», «Варйон», «PoliКарп» та ін.

           Так відомий політик (ВО «Свобода») та публіцист Юрій Сиротюк разом із співробітниками Аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» презентували п’ять томів «Бандерівських читань», в яких зібрані матеріали шести наукових конференцій, проведених «УССД» протягом 2014 – 2019 рр. на різноманітну тематику; також дві недавно видані маловідомі і щойно віднайдені сучасниками капітальні праці класиків українського вольового націоналізму міжвоєнної доби: ідеологічну студію Дмитра Мирона «Ідея і чин України» (К., 2018) і «Воєнну доктрину українських націоналістів» Михайла Колодзинського (К.,2019). Цілі комплекти цих видань були подаровані науковим та культурологічним установам Мелітополя.

           Дрогобицький Центр Донцова презентував недавнє своє видання  –   збірку російськомовних статей Д.Донцова 1910 – х років «Русский либерализм и украинское движение» (2018). Ця книга має свою специфіку  –  вона наче вводить в українську проблематику цілком зрусифіковану людину (знаємо, що таких в Україні  –  мільйони) і водночас виставляє перед нею чіткі ідейні засади українського визвольного руху, пояснює правові та культурні умови розвитку українства.

           До фестивалю Міністерство видало спеціальну просвітницьку брошуру, яку склали студія О.Багана «Ідеологічні постулати Дмитра Донцова» та стаття запорізького історика Юрія Щура «ОУН-б на Мелітопольщині в 1941 – 1945 роках». Виконана вона на якісному папері, з кольоровими ілюстраціями, зручним друком.

           Цікаво, що одним із співорганізаторів «ДонцовФесту» стала парафія Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ в Мелітополі. Це добрий знак: зараз на Мелітопольщині активно розвиваються унійні громади, які й постають головними провідниками українського духу в денаціоналізованому краю. Ще в 2012 р. дрогобицький НІЦ ім. Д.Донцова видав збірку статей свого патрона «Справа Унії. Церква і націоналізм», яку ми широко розповсюдили по Причорномор’ю. Тож, гадаю, що цим вклали свою скромну лепту в розгортання патріотичного та релігійного  руху в регіоні.

            Нагадаю, що від 2016 р. в Мелітопольському державному педагогічному університеті ім. Б.Хмельницького діє Науково-дослідницький центр ім. Д.Донцова (керівник  –   Олександр Ситник, доктор історичних наук). Наразі в роботу цього центру залучено троє науковців. Окремий результат  –  постійна виставка у місцевому краєзнавчому музеї про Д.Донцова, в епіцентрі якої презентуються розкішне дрогобицьке видання 10-ти томів «Вибраних творів» Д.Донцова (Дрогоби-Львів, 2011-2016), збірка Д.Донцова «Літературна есеїстика» (Дрогобич, 2010), організовані й видані нашим центром.

Прес-служба НІЦ ім. Д.Донцова

Юрій Сиротюк. Олег Баган, Богдан Галайко; м.Мелітполь, буля меморіальної дошки на стіні реального училища, де навчався Д.Донцов
Рубрики: Дмитро Донцов: постать та інтерпретації | Хроніка діяльності Центру