140-річчя Дмитра Донцова в Запоріжжі
Автор: Центр ім. Д.Донцова. 30 Сер 2023 в 23:25
140-річчя Дмитра Донцова в Запоріжжі
29-го серпня у Запорізькій обласній науковій бібліотеці відбулася урочиста академія на відзначення 140-ї річниці від дня народження ідеолога українського вольового націоналізму Дмитра Донцова (1883 – 1973): «Спадщина Дмитра Донцова в сучасному контексті», в якій взяв участь доцент ДДПУ ім. І.Франка Олег Баган як один із організаторів заходу. В акції також взяли участь науковці із Запорізького й Мелітопольського університетів, Науково-ідеологічний центр ім. Д.Донцова в м. Дніпро в особі його очільника Максима Дорофєєва, який привіз цілу колекцію рідкісних видань і яскраво та проникливо прокоментував їх,та представники громадськості м. Запоріжжя.
У ході панельної дискусії обговорювалися питання нового тлумачення ідей Д.Донцова, популяризації його спадщини, організації нових видань його творів. Було наголошено, що Д.Донцов справив надзвичайний вплив на українську політичну думку і культуру ХХ ст., який до сьогодні українство ще недостатньо усвідомлює. Багато сучасних наукових інтерпретацій спадщини Д.Донцова позначені тенденційністю і намаганням увібгати його у певні звужувальні кліше: «інтегральний націоналіст», «тоталітарист», «ідеолог без конкретної програми» тощо. Натомість 10-томне видання «Вибраних творів» Д.Донцова, упорядковане, прокоментоване та проаналізоване О.Баганом (Дрогобич-Львів, 2011 – 2016) показує нам мислителя дуже багатогранною, глибокою, феноменально творчою людиною, а його ідеї – актуальними та повчальними.
Під час акції відбулася презентація двох нових видань, започаткованих тернопільськм видавництвом «Крила» та Науково-ідеологічним центром ім. Д.Донцова: Донцов Д. Підстави нашої політики та інші праці / Упорядник і редактор О.Баган (Тернопіль, 2023) та «Гридень Дажбога: Юрій Дараґан: Збірник» / Упорядник і редактор О.Баган (Тернопіль, 2022). Ці книги відкривають дві видавничі серії: «Націоналізм», в якій планується видавати твори провідних ідеологів українського вольового націоналізму, та «О(а)нтологія вісниківства», в якій планується видавати твори письменників, які належали до традиції Д.Донцова і його знаменитих журналів «Літературно-науковий вістник» і «Вістник» та творили ідейно-мистецький феномен вісниківства.
Як відомо, нещодавно з ініціативи Олега Багана започатковано процес присвоєння імені Д.Донцова Запорізькій обласній науковій бібліотеці. Є відкрите звернення відомих культурних діячів щодо цього, яке підписали Голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський, Президент Києво-Могилянської Академії Сергій Квіт, політик Роман Безсмертний, співак Тарас Компаніченко, велика група провідних істориків з університетів Центральної і Південної України, низка відомих громадських та культурних діячів Запоріжжя. Подано відповідні документи на розгляд Запорізької обласної ради. Головний аргумент підписантів – Дмитро Донцов – це найбілший культурник з уродженців Запорізької області. На жаль, на Запоріжчині до сьогодні присвячувалося цілком мало уваги постаті Д.Донцова – у місті навіть немає вулиці його імені, що є наслідком як і малоросійської свідомості більшості мешканців краю, так і деструктивних впливів з боку ліберально-космополітичної інтелігенції, яка боялася і боїться героїчних ідей Д.Донцова.+