Василь Іванишин: особистість, що запалювала

Автор: . 10 Жов 2019 в 21:14

Василь Іванишин: особистість, що запалювала

26-го вересня у стінах філологічного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка відбулася презентація пам’ятної книги, присвяченої визначній постаті ідеолога і практика сучасного українського націоналізму, науковця й викладача дрогобицького вузу Василя Іванишина: «Мислитель. Воїн. Учитель: Спогади та матеріали про Василя Іванишина» (Дрогобич, 2019). Книга вийшла в упорядкуванні сина небуденного автора, Петра Іванишина, і присвячена 75-річчю від дня його народження.

Акція органічно переросла у цікаву інтелектуальну розмову про оригінальну і яскраву Особистість, про сенс культурницької і націотворчої праці Інтелігента, про висоту й принциповість Ідейного Публіциста. Саме такою постаттю був Василь Іванишин: іскрометний у своєму інтелектуалізмі, душевний і щирий у своїй людяності, світлий і закличний у своїй боротьбі за націю. Упродовж 1980—2000-х рр. він пройшов плідний шлях від оригінального літературного критика й літературознавця до глибокого культуролога (книга «Українська церква і процес національного відродження», 1990) та націолога (книга «Нація. Державність. Націоналізм», 1992), від громадського активіста до відомого на всю Україну публіциста, а ще був організатором першої в країні незалежної видавничої фірми «Відродження», молодіжної націоналістичної військово-спортивної організації «Тризуб» ім. С. Бандери, яка отримала всеукраїнське розгалуження. Відтак політологічні студії В. Іванишина відзначалися особливими аналітизмом, глибинним відчуттям основ українського націоналізму, майстерністю в осмисленні актуальної проблематики і широтою стратегічних накреслень з побудови національної держави в Україні. Сьогодні праці В. Іванишина видані об’ємним томом «Українська ідея» і стали класикою українського націоналізму.

Про ці грані таланту світлої особистості говорили багатолітній проректор Дрогобицького педуніверситету Юрій Кишакевич, друг і співавтор В. Іванишина Ярослав Радевич-Винницький, декан філологічного факультету Ярослав Яремко, директор Інституту романо-германської філології Володимир Кемінь, журналіст і письменник Анатолій Власюк.

Сама книга «Мислитель. Воїн. Учитель» вийшла об’ємною (понад 300 стор.) і вельми цікавою. Вона складається із чотирьох розділів: «Спогади», «Статті, рецензії, некрологи», із розвідки авторового батька Петра Іванишина «Минувшина нашого села», в якій представлена картина буття типового галицького села в умовах імперської влади і шовіністичного тиску, і «Фрагменти», який складається із афоризмів, коротких роздумів, поезій самого В. Іванишина. Відтак зі спогадами виступили у книзі побратими із організації «Тризуб» ім. С. Бандери, які майже 15 років працювали з В. Іванишиним у справі розбудови національного опору, а це Дмитро Ярош, Іван Сута, Віктор Сердулець, Юрій Сиротюк, Євген Філь; його друзі  –  Сергій Квіт, Богдан Червак, Тарас Салига, Ігор Набитович, Лариса Йолкіна, Анатолій Власюк, Петро Мацан, Ярослав Радевич-Винницький, Володимир Турмис; колеги і колишні студенти Ірина Дмитрів, Сніжана Новак, Дмитро Синяк, Олександр Труханенко, Олексапндра Химин, Ярослав Яремко, Леся Кравченко.

Роздумами і студіями про особу і творчість В. Іванишина поділилися о. Іван Гаваньо, Б. Червак, П. Іванишин, І. Сута, Андрій Печарський, О. Баган, реагуючи на різноманітні аспекти його таланту: як на філософа й історика Церкви, на літературознавця-теоретика й публіциста, на політика й оборонця національної ідеї.

Особливий чар в книгу привнесли спогади авторового батька П. Іванишина про село Угерці-Винявські (Самбірщина), в яких вони обоє народилися. Це дуже колоритна і цікава картина змагань простих селян до свого національного самоствердження. Розділ «Фрагменти», упорядкований сином В. Іванишина Петром, подає щедру мозаїку глибоких роздумів, влучних спостережень, оригінальних оцінок, з яких проглядає вивірена концепція світоглядного націоналізму, яка стає у такий спосіб капітальною школою правильного й націотворчого мислення для кожного, хто розкриє книгу спогадів і матеріалів «Мислитель. Воїн. Учитель».

Олег Баган

Рубрики: Події та коментарі | Твори Василя Іванишина | Хроніка діяльності Центру