Про неминучість Третьої світової

Автор: . 08 Січ 2024 в 21:18

Василь Лаптійчук (політолог, Київ)

Про неминучість Третьої світової

        (Пропоновано: Третя світова війна (ТСВ) – перебування у стані війни й у стані ведення бойових дій певної кількості країн на двох або більше континентах одночасно, наслідком яких стала б утрата низкою країн державного суверенітету й територіальної цілісності; отже, у разі збереження цивілізації в теперішньому або близькому до теперішнього стані технологічного розвитку, відбулась би зміна кордонів між державами, визнана частиною держав або всією світовою спільнотою. Варіант – застосування кількома країнами значного арсеналу стратегічної ядерної зброї з наступними проблемами для людства.)

       Можливі сценарії переходу російсько-української війни в ТСВ (стисло, нумерація за ступенем вірогідності):

       1. За збереження теперішнього рівня військово-технічної допомоги Україні або його зменшення. Українці закінчаться швидше, ніж росіяни; ВПК РФ, КНР, КНДР, Ірану, уряди яких не залежать від настроїв електорату і які здатні перетворити власні країни й економіку на вічно воюючі табори (кількість країн, що ставатимуть союзниками РФ буде збільшуватися  мірою просування росіян Україною й мірою зменшення допомоги Україні з боку демократій), забезпечать росіян такою кількістю техніки й снарядів, яких буде достатньо для поступового (?) захоплення більшої або й усієї частини України. Незахоплена частина, з високою долею вірогідності, буде дистанційно перетворена на непридатну й неможливу для проживання людей. Основну задачу «СВО» – «денацифікацію» – буде виконано. Переконані у власній безпокарності, страху демократій перед «третьою світовою» і небажанням демократій ризикувати настроями електорату, диктатури неминуче підуть далі: РФ почне відновлювати кордони СРСР і заведе мову про повернення «соцтабору» в Центральній Європі, КНДР нападе на Південну Корею, КНР – на Тайвань. Чи наважаться республіканці/демократи США поставити інтереси українців/тайванців вище інтересів «техаського фермера» – питання риторичне. Отже, вступить у війну СЩА, чи ні, Третя світова почнеться й, швидше за все, завершиться першою, але не останньою, перемогою диктатур.

       2. У разі несуттєвого збільшення допомоги Україні (без засобів ураження цілей на території РФ до Уралу). Буде реалізовано Перший сценарій, проте він триватиме довше в часі, а РФ, вірогідно, застосує тактичну ЯЗ. Тобто, ТСВ теж неминуча.

        3. У разі суттєвої допомоги Україні засобами дальнього ураження і, якщо українці до того часу «таки закінчатьтся», участь підрозділів країн НАТО у війні проти РФ на території України (без оголошення їхніми країнами стану війни з РФ). Застосування РФ по території України ТЯЗ і, цілком можливо, стратегічної ЯЗ. Зрештою, реалізація Першого сценарію.

         Атака країн НАТО на РФ навіть не розглядається як імовірність. Війна не вийде за межі України, доки її не виведе далі сама Росія. Диктатури мають справжній вовчий нюх на слабкість і страх жертви, тож тепер їх спинити, не завдавши критично руйнівного удару, неможливо. А оскільки спиняти їх ніхто не буде, буде реалізація Першого сценарію. Незалежно від того, хто переможе у листопаді в США. Тобто, ТСВ, у запропонованому визначенні, неминуча. Поразка демократій перед диктатурами розпочне на планеті новий виток історії – справжню Епоху війн із прогнозованими переможцями.

        Зупинити реалізацію ТСВ й настання Епохи війн можна було б лише асиметричною війною проти РФ, внаслідок якої внутрішньополітична й економічна ситуація в Росії унеможливила б її наступну участь у зовнішній війні. Не знаю, як у НАТО чи на Марсі, але в Україні досі навіть не створено центру вивчення моделі вразливості Росії (потрібно було для початку лише 7-8 відповідних фахівців), жодна безпекова структура досі не лише не має, але й не готує плану на перетворення території країни агресора на театр бойових дій на ґрунті регіональної, етнічної, релігійної тощо ворожнечі, на руйнацію її економіки зсередини й на погіршення міжнародних відносин з іншими диктатурами.

       На фронті, за існуючого й прогнозованого стану речей, Росію перемогти неможливо. У будь-якому разі, застосування ЯЗ і ТСВ – неминучі.

       Після перетворення держави-агресорки на територію хаосу, занепаду й розпаду жоден з членів клубу диктатур на агресію проти демократичної країни не наважиться. ТСВ – не буде.

       В Україні виправляти ситуацію ніхто не збирається. Чому? – Окрема тема. Прогноз на сьогодні: ТСВ – неминуча.

Рубрики: Події та коментарі