НАТО б’є в штангу, або Слабакам тут не місце

Автор: . 16 Сер 2023 в 22:05

Василь Лаптійчук (політолог, м. Київ)

НАТО б’є в штангу, або Слабакам тут не місце

         Новина дня або й тижня. Керівник апарату генсека НАТО Стіан Йенссен висловив міркування, що Україна могла б набути членство в НАТО, аби відмовилася від окупованих Росією територій.

         По-перше, навряд чи Йенссен сказав би ТАКЕ без погодження з босом, другом і земляком генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом. Норвежці – вони коректні. Отже, в керівництві Альянсу, який взявся допомагати Україні у війні з Росією, обговорюють фактичну капітуляцію України. У РФ можуть починати святкувати: «найпотужніший військово-політичний блок» почав здуватися. І це лише додасть росіянам упевненості в успішності агресії як способу задоволення власних інтересів, наснаги у війні й креативності у тиску на Захід.

         По-друге, такі заяви не можуть робити відповідальні посадові особи, якщо вони не обговорили їх уже хоча б з однією зі сторін. Тобто, з росіянами. Швидше за все, мова йшла про зупинку конфлікту на теперішній лінії фронту з наступним встановленням по ній «державних кордонів». Як Кремль вирішуватиме питання «відторгнення територій» (частин Донецької, Луганської, Запорізької й Херсонської областей України) – неясно, адже Конституція РФ вже не передбачає, що якась територія, оголошена російською, будь-коли змогла б вийти звідти. Там дорога лише в один бік. Але біс із нею, Росією, – там за ніч можуть збільшити територію РФ аж до Португалії, а вранці змінити назву держави й переформатувати її по-новому. Мова ж не про людей. Але як класичні правосвідомі європейські демократи уявляють «відмову» України від якихось національних територій – питання цікаве. Україна – не Росія, а є правовою державою. Зміна територіального устрою держави, відповідно до імперативної норми ст. 73 Конституції України, може відбутися лише внаслідок проведення ВСЕУКРАЇНСЬКОГО референдуму, тобто, на ВСІЙ території України. Якщо НАТО береться забезпечити проведення всеукраїнського референдуму на ВСІЙ території України, то питань немає – честь! Якщо – ні, то іноді краще мовчати.

         По-третє, НАТО, фактично, заявило, що нездатне навіть технічно (зброєю) протистояти Росії: зброї мало, грошей жалко, а воювати, взагалі, не хочеться. Альянсові простіше разом з агресором пацифікувати жертву агресії, ніж дати жертві дещицю власної зброї, яку незабаром списуватимуть на металобрухт? Чудова реклама «російському світові», де не бояться воювати, не жаліють на це ні грошей, ні людей, ні зброї. У майбутньому повоєнному світі – світі постійної воєнної напруги – РФ, в такому разі, матиме союзників і волю перемагати ще і ще. НАТО оголошує про власну нездатність протистояти Росії у конвенційній війні, отже, Естонії, Латвії і Литві – приготуватися. Хто ж із мирних добродіїв погодиться на «Третю світову» через якусь Клайпеду чи Лієпаю? НАТО воює переважно санкціями, але росіяни з киргизами сміються з них.

З іншого боку, керівництво НАТО, яке всього лиш ретранслює точку зору урядів країн-членів Альянсу, фактично, оголосило про нездатність протистояти російській агресії навіть у випадку, коли на війні гинуть лише українці. І це сумна новина. Ми, за ознаками, поступово залишатимемося сам-на-сам з агресором і його тисячами ракет по мирних містах. Країни Заходу «втомилися» від війни.

         Це була б не лише воєнна перемога Росії, але й перемога політична, економічна, правова, яка неодмінно мала б продовження західніше визначених НАТО кордонів. «Слабким тут не місце».

         P. S. На пропозицію від НАТО про задоволення агресора особливо бурхливо радісно прореагував заступник президента РФ в РБ Дмитро Медведєв, а заодно й розкрив наступну програму задоволення «російських національних інтересів» у стилі, цілком доступному для розуміння в НАТО: “А что? Идея любопытная. Вопрос только в том, что все якобы их территории – в высшей степени спорные. И для захода в блок киевским властям нужно будет отказаться даже от самого Киева, столицы Древней Руси. Ну а столицу им придётся перенести во Львов. Если, конечно, пшеки согласятся оставить Лемберг любителям сала с коксом”. Свої люди – порозуміються.

          P.S. – 2. Насправді, якщо в НАТО не розуміють, ситуація виглядає по-іншому. У правовій площині Україна в жодний правий спосіб не зможе змінити територіальний устрій, і не захоче. РФ також не зможе, і не захоче. Російська ідея «миру», вдало доведена росіянами до урядів деяких членів НАТО, означає лише одне: під приводом перемовин про «мир» зупинити український контрнаступ, заморозити конфлікт, і за певний час завезти на окуповані території ще мільйони мін, наробити й навезти з-за кордону тисячі танків і гармат, підготувати чергову мобілізацію і, звичайно ж, на якомусь етапові «переговорів» звинуватити Україну у їхньому «зривові» й напасти знову. Як 2022 після «миру» 2014. Ну, коли в НАТО хоч щось, крім розваг і прибутків, знатимуть про Росію?

          У першому коментарі (у ФБ) карта, як росіяни вже бачать запропонований НАТО розділ України. Ніби як чекали.

Рубрики: Події та коментарі