Людина, яка передчувала майбутнє: Микола Євшан

Автор: . 03 Лис 2019 в 14:42

Людина, яка передчувала майбутнє: Микола Євшан

                       1-го листопада 2019 р. в Прикарпатському національному університеті ім. В.Стефаника до річниці Листопадового чину відбулося академічне вшанування Миколи Євшана (Федюшки) (1889 – 1919)  –  визначного українського літературного критика, есеїста, учасника національно-визвольних змагань в Галичині в 1918 – 1919 рр., який віддав своє життя в боротьбі за державність. Відтак на базі кафедри української літератури цього університету (завідувач  –  Степан Хороб) була проведена Всеукраїнська наукова конференція «Микола Євшан і розвиток літературно-критичної думки в Галичині на початку ХХ ст.» Співорганізаторами акції виступили Івано-Франківська організація НСПУ (керівник –   Світлана Бреславська) та кафедра української літератури і теорії літератури Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка (завідувач  –  Петро Іванишин).

                    Загалом на конференції були представлені 25 доповідей науковців із Івано-Франківська, Львова, Дрогобича, Чернівців, Тернополя, за матеріалами яких заплановано видати науковий збірник. Окремою подією стало обговорення десятка недрукованих і щойно віднайдених та оприлюднених статей М.Євшана, які зібрала Мар’яна Комариця (Львівська національна наукова бібліотека ім. В.Стефаника) і які увійдуть до планованого збірника.

                   Під час конференції відбулися презентації книги «Християнський націоналізм» галицького філолога і мислителя, діяча греко-католицького культурницького руху міжвоєнної доби, в’язня совєтських концтаборів Константина Чеховича (1896 – 1987) (редакторка й упорядниця видання  –  Мар’яна Комариця) та видавничої серії «Приватна колекція» Василя Ґабора.

                  Микола Євшан був знаковою постаттю для своєї епохи, оскільки як критик і мислитель зумів подолати ідейно-ціннісні рамки позитивізму та соціалізму і вийти до основ ірраціоналістичного світогляду (волюнтаризму і традиціоналізму), зумів сформулювати ідеали емотивного націоналізму в культурі і цим став предтечею «вісниківського» вольового націоналізму 1920 – 1930-х рр., які в нових умовах розвинув Дмитро Донцов (1883 – 1973). Це була перша наукова конференція, спеціально присвячена Євшанові, і тому вона закономірно стає стимулом і програмою з піднесення цього яскравого імені на культурній карті Івано-Франківщини, Галичини, України.

Олег Баган, керівник Науково-ідеологічного центру ім. Д.Донцова

Рубрики: Події та коментарі | Хроніка діяльності Центру