Іван Сута – людина-«факел»

Автор: . 11 Січ 2024 в 22:15

Іван Сута – людина-«факел»

(7.07.1957 – 10.01.2024)

Відійшов у засвіти один із членів-засновників ВО «Тризуб» ім. С. Бандери, яскравий діяч націоналістичного руху, член УГС і ОУН, референт виховного відділу Української добровольчої армії підполковник Іван Сута – друг «Вітер».

Друг Іван був творчою і різносторонньою людиною, однак все своє життя присвятив одній великій ідеї і одній великій справі – національній. Він пройшов могутню школу націоналістичного мислення Провідника «Тризуба» полковника Василя Іванишина і від 1994-го став не лише чільним командиром, творцем нових структур, розробником, як митець, організаційної символіки, а й одним із найактивніших публіцистів та найуспішніших вишкільних референтів Організації. Натхнені словом друга «Вітра», тисячі молодих юнаків і юнок боролись в тризубівському строю за українську державу, а згодом поповнили лави добровільних бійців із московським окупантом. І в цьому фундаментальна роль ідеологічного вишколу: Іван Сута вмів жваво й доступно розтлумачити світоглядні засади націоцентричної боротьби, умів показати незмінність орієнтації на українську шевченківську ідею – ідею державності української нації на власній землі, умів протрактувати історіософські глибини україноцентричного політичного мислення, умів пояснити безальтернативність бандерівського шляху національної революції, умів розкрити відмінність між слабкою державою-неоколонією, керованою режимом внутрішньої окупації, та сильною національною державою, державою свободи нації (УССД), умів показати органічне поєднання в українському націоналізмі двох великих ідей – власне національної та християнської. Зрештою, він умів допомогти всім зацікавленим культивувати в собі той високий рівень політичного мислення, який формується лише в силовому полі національної ідеї та націоналістичного чину й базується на трьох найвищих вартостях: Богові, Батьківщині і Свободі.

Серед людей, що по-різному, з різною потужністю змогли запалитись і пронести крізь життя животворний вогонь національного світогляду – «сірників», «свічок» і «факелів», як їх окреслив В.Іванишин, – друг «Вітер» став могутнім факелом української ідеї. Факелом, світло якого не згасне. Про це свідчать дві опубліковані його книжки «В ім’я нації» (2004) та «Політична нація чи національна держава» (2006), опубліковані спогади про В.Іванишина, «Тризуб» і побратимів «На крилах віри» (2016-2018) та упорядкована ним, але ще не видана,  антологія праць тризубівців «На сторожі української нації» (2018). Десятки його ідеологічних матеріалів побачили світ на персональній фейсбук-сторінці та на сайтах «Бандерівець» і Центру Донцова.

Незадовго до смерті у грудні 2023 р. він так підсумовував один зі своїх публіцистичних матеріалів, звернених до воюючої України: «…сучасним поколінням свідомих українців, які воюють на два фронти – проти зовнішньої та внутрішньої окупації України, для перемоги необхідно знати нашу славетну історію, усіма фібрами душі й тіла відчути незламний дух великих предків, голос пролитої в боях воїнської крові, тисячолітній генетичний код українського лицарства». Бо наша війна з московськими окупантами – це ще й війна духовна, культурна, світоглядно-ідейна. А в ідейній боротьбі, повторював друг Іван слова В.Іванишина, хто не освічений – той неозброєний.

Друг Іван твердо вірив у Перемогу над кремлівськими загарбниками і в постання сильної української національної держави. Із цією вірою він жив. І цією вірою зумів запалити віддані українській справі серця нових борців за УССД.

Бо Іван Сута був людиною-«факелом».

А «факели» не згаснуть ніколи!

11.01.2024 р.                                            Науково-ідеологічний центр                                                                                     імені Дмитра Донцова

Рубрики: Традиція право-консервативної думки