ДМИТРО ДОНЦОВ ПОВЕРТАЄТЬСЯ НА СВОЮ РІДНУ ЗЕМЛЮ

Автор: . 16 Сер 2024 в 22:47

ДМИТРО ДОНЦОВ ПОВЕРТАЄТЬСЯ НА СВОЮ РІДНУ ЗЕМЛЮ

       15 серпня у місті Запоріжжя, напередодні чергової річниці дня народження, встановлено меморіяльну таблицю ідеологові українського вольового націоналізму, видатному мислителеві та культурникові ДМИТРУ ДОНЦОВУ (1883 – 1973). Він народився в м.Мелітополь, яке зараз перебуває під окупацією, тож Запоріжчина є його малою Батьківщиною. Віднедавна в місті Запоріжжя є вулиця Д.Донцова, на якій, власне, й встановлено меморіальну таблицю. Цей мислитель справедливо вважається символом українського Півдня, оскільки своєю творчістю й політичним темпераментом виражав ментальність краю. На початку ХХ ст. радикалізм Д.Донцова врятував українство від пастки провансальства й провінційности, а відтак    від занепаду як нації.

       Ініціятором та організатором акції став відомий громадський діяч із Запоріжжя СЕРГІЙ АЙБАБІН, який ще на початку 1990-х брав участь у вшануванні пам’яти Д.Донцова. Завдяки його наполегливій активности вдалося зламати пасивний опір зрусифікованої й малоросійської частин запорізької людности, які роками блокували вшанування імени видатного націоналіста.

       Ідеологічно й пропагандивно цей проєкт курував відомий львівський історик, громадський діяч та меценат РОМАН ПІНЯЖКО. Це вже не перша акція з ушанування пам’яти Д.Донцова, організована п. Романом: меморіяльні таблиці встановлені у Львові, Києві, на Волині. Тож від імені націоналістичного руху висловлюємо подяку Раманові Піняжку за невтомну діяльність і велику вольовистість! Хай сила духу і велич почувань не покидають Вас!

      Участь у фінансуванні меморіяльної таблиці взяли львівські меценати ІГОР ЗАВАЛІЙ, АНДРІЙ КОВАЛЬ, МИХАЙЛО МАРИНЯК, ЮРІЙ ПАВЛІВ, БОГДАН ЧЕРКЕС.

      Ініціятиви щодо популяризації постаті Д.Донцова на Запоріжчині тривають вже кілька років. Так, у 2013 році було відкрито Науково-дослідницький центр ім. Д.Донцова при Мелітопольському державному педагогічному університеті ім. Б.Хмельницького (керівник – проф. Олександер Ситник), який реалізував вже кілька видавничих проектів з популяризації спадщини Д.Донцова. У 2022 р. Науково-ідеологічний центр ім. Д.Донцова (керівник Олег Баган) пропонував присвоїти ім’я Д.Донцова Запорізькій універсальній обласній бібліотеці, що наразі виявилося нездійсненним.

Олег Баган (Науково-ідеологічний центр ім. Д.Донцова)

Рубрики: Дмитро Донцов: постать та інтерпретації