Чому «Альтернатива для Німеччини» (АдН) користується найбільшою підтримкою у жителів східних земель ФРН?

Автор: . 10 Чер 2024 в 9:30

Сергій Чаплигін (філософ, Київ)

Чому «Альтернатива для Німеччини» (АдН) користується найбільшою підтримкою у жителів східних земель ФРН?

           Про це свідчать як результати соціологічних опитувань, так і результати голосувань виборців. Підтримка у Східній Німеччині (колишній НДР) пов’язана з тим, що там влада в епоху «Холодної війни» з одного боку провела серйозні чистки місцевих кадрів від членів НСДАП, СС, гестапо та ін., але з іншого боку, намагаючись якось інтегрувати нову державу в соціалістичний табір і вирішити проблему з нацистським минулим, пішла дуже просто: оголосили, що нацизм – це справа західних німців, а східні тут ні до чого.

          СЄПН просто переклала всю провину за нацистські злочини на ФРН. Тобто була сонструювана картина минулого, яка суттєво відрізнялася від історичної дійсності. Офіційна східнонімецька пропаганда іменувала «фашистським путчем» події 17 червня 1953, а Берлінська стіна, зведенаі в 1961 році, отримала назву «антифашистський захисний вал».

         Такі конструкції як «подолане наше минуле», «фашистська небезпека» асоціювалися виключно із західнонімецьким суспільством та державою. У популярній історичній літературі, виступах лідерів СЄПН німецьке минуле змальовувалося гранично просто — були відокремлені одна від одної дві лінії німецької наступності:

        1. негативна, імперіалістична лінії, яка безпосередньо веде від кайзерівської імперії через Третій Рейх до ФРН,

        2. і позитив революційного робітничого руху КПН до НДР

          Нова влада просто «звільнила» від необхідності опрацювання пам’яті величезну кількість людей, які, може, й не брали участі безпосередньо в злочинах гітлерівського режиму, але принаймні не мали проти нього нічого проти. У результаті у східних німців сформувався комплекс переваги над своїми сусідами, яких затюкали західні переможці.

          Ось десь тут криється якась дещиця пояснення симпатій східних німців до «АдН». Додамо сюди ще відтік населення, безробіття, низькі зарплати. (На сьогоднішній день у руках східних німців пеербуває лише 1,7 відсотка ключових позицій у німецькій економіці, політиці та держуправлінні). Офіційна міграційна політика. Також не забуваймо про німців-переселенців з колишнього СРСР. А це приблизно 2,5 млн осіб (3,2% виборців), які переважно дивляться московське телебачення.

_____________________

          Соціалістична єдина партія Німеччини (СЄПН) – правляча в НДР марксистська політична партія, створена у 1946 році в радянській окупаційній зоні Німеччини внаслідок об’єднання комуністичної (КПН) та соціал-демократичної партій Німеччини.

       Німецька демократична республіка (НДР) – маріонеткове соціалістичне марксистське німецьке державне утворення на окупованій території, підконтрольній СРСР.

Проіснувала з 7 жовтня 1949 р. по 3 жовтня 1990 р.

Рубрики: Націоналізм у світі | Філософія національної ідеї