Настрої в Європі

Автор: . 30 Тра 2026 в 0:01

Настрої в Європі

Після того як у 2025 році підтримка США була припинена, ЄС залишився єдиним великим помічником України. Які настрої у нашого найбільшого союзника?

У Європейському Союзі (27 країн) проживає приблизно 450 мільйонів осіб.

🇪🇺 Загальний зріз

~80% європейців підтримують прийом біженців з України.
~76% погоджуються із тим що рф є прямою загрозою для безпеки ЄС і вважають правильним продовжувати підтримувати Україну до досягнення справедливого і тривалого миру.
▸ Санкції проти рф стабільно з 2022 року підтримують ~70% опитуваних.
56% підтримують фінансування саме військової техніки і стільки ж схвалюють надання статусу кандидата на вступ до ЄС.

Це гірші показники ніж у 2022. Водночас це показує, що фундаментальна підтримка України тримається, але вже без колишнього ентузіазму. Люди не відвернулися, але втомилися.

🎯 Регіональна диспозиція

Північна Європа. Данія, Швеція, Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва. Тут найвищий рівень підтримки і військової, і соціальної допомоги.
Центральна і Західна Європа. Німеччина, Нідерланди, Франція, Бельгія, Польща одні з найбільших європейських донорів в абсолютних цифрах, але саме тут втома суспільства наростає найшвидше.
▸ Південна Європа. Італія, Греція, Болгарія, Іспанія. Найнижчий рівень підтримки. Суспільства цих країн далекі від фронту й найменше хочуть витрачати бюджети на зброю.

У 2025 році 98% усієї європейської військової допомоги забезпечили центральні і західні країни Європи (62%) разом із Північною Європою (36%). Південна Європа практично усунулася від фінансового внеску.

🔻 Причини втоми ЄС

▸ Тривала інфляція, високі ціни на енергоносії та загальна внутрішня криза всередині країн єврозони.
▸ Війна в інформаційному просторі триває вже 5-й рік. Люди банально звикли до заголовків про обстріли, відбулося емоційне вигорання.
▸ Політична поляризація: популісти активно використовують тему «Гроші для власних громадян, а не для України».

✍️ Висновок

▸ Загальний обсяг допомоги у 2025 році залишився відносно стабільним саме завдяки різкому нарощенню зусиль Європи.
Європейці почали значно більше інвестувати у власну оборону та ВПК, остаточно усвідомивши, що більше не можуть беззастережно покладатися на оборонну парасольку США.
Втома від затяжної війни в ЄС вища серед пересічних громадян, ніж серед політичних еліт. Лідери ЄС у Брюсселі продовжують транслювати правильні тези про «підтримку до перемоги», тоді як виборці дедалі частіше запитують: «Скільки це ще триватиме й скільки коштуватиме нашій кишені?».

Європа поступово прокидається, але втома наростає. Але розраховувати на союзників у довгостроковій перспективі не найкраща ідея, їх політична воля може змінитися. У цій війні ми можемо по-справжньому покладатися лише на власні сили, власну зброю та внутрішню стійкість. Саме тому наводити лад у державі та жорстко боротися із внутрішніми проблемами необхідно вже зараз, щоб не довелося розхльобувати наслідки потім.

Європа втомилася — чи це перебільшення? Як бачите ситуацію ви?

https://t.me/frontline_analytics

Рубрики: Події та коментарі