Якість життя в РФ. Статус – вимираюча держава

Автор: . 28 Лип 2023 в 0:01

Василь Лаптійчук (політолог, Київ)

Якість життя в РФ. Статус – вимираюча держава

           За традиційною методикою визначення якості життя, Росія є найгіршою в світі країною для життя людини. І те, що з РФ впродовж останніх років (надто – останнього року) відбувається масова втеча населення, що вимірюється мільйонами, твердить, що тамтешнє населення не дуже довіряє кремлівській пропаганді.

          РІВЕНЬ ЖИТТЯ – 52 місце в світі (перше – Швейцарія).

          БЕЗПЕКА ЖИТТЯ – за рівнем насильницьких злочинів (вбивства, зґвалтування, хуліганство і под). Приміром, убивства в РФ відбуваються з розрахунку 12,5 на 100 000. У США, в якої море зброї у громадян, цей показник – 5,5. При цьому, РФ займає 1 місце в світі за кількістю поліції на одну людину. РФ входить у першу п’ятірку країн Євразії з найвищим рівнем смертності в ДТП. Щорічно в РФ в ДТП гине 18 людей із 10 000 населення. У США цей показник – 11, у країнах Європи – суттєво нижчі. Рівень смертності від захворювань у Росії один із найвищих у світі: перше місце за смертністю від онкозахворювань, перше місце від інсультів і інфекційних захворювань. На території Росії низький рівень якості харчування. Це, пов’язано із відомими «гостами» в СРСР, які програмували низьку якість продуктів і привчили виробників економити на якості й, відповідно, здоров’ї споживачів, міжнародними санкціями, коли якісні продукти доводиться заміняти чимось типу пальмового масла, а також традиційною локальною культурою харчування.

           РІВЕНЬ СВОБОД. За висновками Freedom House, за рівнем свобод Росія перебуває на 172 місці, між Руандою й Конго.

           ЕКОЛОГІЯ. У цьому рейтингу РФ перебуває трохи нижче середини – на 112 місці, поступаючись не лише усім розвиненим країнам світу, але й Афганістану, ЦАР ті т. п.

          КЛІМАТ. Теоретично, клімат може й не впливати на якість життя, оскільки головна проблема не в несприятливих погодно-кліматичних умовах, а в здатності людини комфортно пристосуватися до них. Середньорічна температура 5.1 градуса в РФ – це як середня температура по лікарні. У РФ 60% вічної мерзлоти, лише 15% території рекультивується. Але, знову ж таки, питання навіть не в кліматі й температурі – росіяни переважно не пристосовані жити в несприятливих кліматичних умовах: відсутність теплого відповідного житла, відсутність газу, комунікацій, шляхів сполучення у поєднанні з величезною малозаселеною територією роблять, загалом, «нормальну» кліматично землю мало придатною для життя сучасної людини, у порівнянні зі звичайними європейськими (у т. ч., скандинавськими) країнами. У РФ, незважаючи на нескінченні природні ресурси й велику територію, біля 28 кв. м. житла на людину. Приміром, у крихітній перенаселеній безресурсній Японії – 39 кв. м. Гірше лише в Гонконгові (15 кв. м.) й КНР (20 кв. м.). Очевидно, це теж традиції СРСР, до яких прагне повернутися сьогоднішня Росія.

          Не за всіма номінаціями Росія – найгірша, проте сукупність фактів виводить саме її у найгірше місце для життя людини в світі. Наприклад, РФ, за рівнем свобод, стоїть вище, ніж Єгипет, проте в Єгиптові кращий клімат, краща якість харчових продуктів, нижча злочинність, нижча смертність у ДТП. За рівнем життя Росія випереджає Білорусь, Болгарію, Мексику й Таїланд, однак у РФ вища ймовірність загинути в ДТП, від рук злочинця чи поліції, хронічного захворювання. З т. з. клімату, РФ менш комфортна й потребує багато енергії для тепла й харчування. У Росії рівень насильницьких злочинів нижчий, ніж у Бразилії чи Мексиці, проте загальний рівень смертності – значно вищий.

            Новітній критерій оцінки якості життя – УЧАСТЬ КРАЇНИ У ВІЙНІ. Різко підвищений ризик насильницької смерті, каліцтва. Розлучені родини, мобілізація й фактичне перебування, буквально, «у місці позбавлення волі». Неможливість будувати професійні, творчі й особисті плани на майбутнє. Зниження рівня життя у зв’язку з міжнародними санкціями. А те, що країна веде агресивну війну, створює ризик бути притягненим до відповідальності за участь у війні й воєнні злочини і гарантує низький рівень життя після війни через неминучі компенсації й репарації, які буде накладено на країну-агресора. І це ще в РФ не оголошено загальної мобілізації, воєнного стану й офіційного переведення економіки на рейки війни. І не закрито кордони для тих, кого ще не запросили у військкомат. З цього приводу в росіян є «народна мудрість»: «Кто не успел – тот опоздал».

             З урахуванням критерію громадянства країни-агресора, Росія, однозначно є найгіршим місцем на планеті для проживання (нормальної) людини.

Рубрики: Події та коментарі