Світ готується до буревію «Трамп»
Автор: Центр ім. Д.Донцова. 23 Гру 2023 в 22:34
Василь Лаптійчук (політолог, Київ)
Світ готується до буревію «Трамп»
За рік до виборів у США Трам обганяє Байдена на 4% (47% проти 43%). У стабільних демократичних суспільствах різкі скачки рейтингів відбуваються рідко. Отже, США і світ готуються до можливих тектонічних зрушень у внутрішній американській і, в цілому, світовій політиці.
Трамп не є і не був жодною несподіванкою. Владолюбний безвідповідальний ловелас, для якого головною метою є перетворення країни проживання на щось подібне до Росії, де одного разу обраний лідер прибирає до рук усе: на власний розсуд розпоряджається всіма фінансовими ресурсами держави, має ручний парламент, особисто віддані військові й правоохоронні структури, контролює ЗМІ, суди і, в цілому, все суспільно-політичне життя країни; перетворює власне правління на довічне з правом передачі влади «по крові» або власноруч обраному наступнику. Ідеал – РФ й особисто Путін. З великою цікавістю вивчає досвід Північної Кореї. Саме тому перші контакти Трампа на посаді президента були з представниками Путіна й Кім Чен Ином. У разі другого президенства, Трамп намагатиметься створити нову геополітичну й міжнародно-правову конфігурацію, створивши такий собі «клуб диктаторів» на кшталт домовленостям між деякими королівськими родинами Росії й Європи у минулих століттях, коли монарші особи зобов’язувалися допомагати одне одному військом, у разі загрози їхнім королівським родинам у власних країнах.
Обидві палати Конгресу ще за рік до можливого колапсу ухвалили рішення, яке забороняє американському президентові оголошувати про вихід США зі складу НАТО. Прогнозовано, американський парламент прийме ще не одне рішення, яке обмежуватиме права потенційного диктатора у Вашингтоні. Можливо, буде спроба обмежити вплив президента на армію США, зокрема, у частині виведення військ із Європи, й перегляду права Білого дому й Держдепартаменту підписувати та розривати вже існуючі угоди зі стратегічними партнерами.
До страху американської еліти перед можливим вибором «тупих фермерів» долучається й судова система США. Верховний суд центральноамериканського штату зі зрозумілою українським селянам назвою Колорадо (8-й за розміром штат, майже 6 млн мешканців) ухвалив рішення, що Трамп на підставі 14-ї поправки до Конституції (участь кандидата у заколоті/повстанні з метою скасування результатів законних виборів, заохочення бунтівників тощо) не може балотуватися в цьому штаті на праймеріз. А праймеріз у Колорадо має відбутися вже наступного місяця. Такі самі судові позови перебувають на стадії розгляду ще в 16 штатах. Ухвалу суду в Колорадо трампістами оскаржено, й тепер усі очікуватимуть рішення Верховного Суду США теж у січні. У США – прецедентне право, тож рішення по Колорадо повинно стати дороговказом для всіх наступних рішень у подібних справах. Таким чином, схоже, рішення ВС США по Колорадській справі може визначити долю окремих народів або, так чи інак, і всього людства.
Білий дім, взагалі, зробив хід «Україною». Перший заступник помічника президента США з нацбезпеки Джонатан Файнер заявив, що Вашингтон планує до завершення 2024 року (тобто, якраз наприкінці теперішньої каденції Байдена) примусити Москву піти на переговори з Україною на умовах Статуту ООН; іншими словами, зі збереженням суверенітету й територіальної цілісності України. Мета – змусити РФ зробити вибір: або сісти за стіл перемовин на умовах міжнародного права або «мати справу з більш сильною Україною, яка опирається на більш потужну промислову базу США і Європи». Тобто, якщо на Сполучені Штати не налетить «буревій Трамп», ми ще колись, точно, дочекаємося «Томагавків» і Ф-35.
Зміна геостратегічної конфігурації поступово відбувається і в Європі. Поки чи то «тупі селяни» чи то «ультраправі перевізники» в країнах колишнього соцтабору намагаються придушити Україну на нашому Західному кордоні, поступово проявляється властива ментальність у традиційних європейських лідерів, країн з гарними воєнними традиціями й волелюбними народами. Надто, якщо там ще жива пам’ять про «російського солдата». Німеччина й Фінляндія збільшують виробництво зброї й допомогу Україні, єдиний унікальний переможець у ДСВ Велика Британія разом з Норвегією створює т. зв. морську коаліцію для допомоги Україні у війні на морі. Франція, тільки-но відчує, що лаври переможців можуть пройти повз, теж неодмінно діятиме рішучіше й активніше. Нічого нового.
Демократичний світ повільно заводиться, але, коли вже заведеться, він стає непереможним. Кожен день українського опору збільшує підтримку цивілізованого світу. «Втому від війни» в ЄС, США і Австралії переважно вигадують у Москві.
Щоправда, у разі перемоги Трампа, на США, з певною долею вірогідності, очікують найграндіозніші внутрішньополітичні події з часів Громадянської війни 1861 – 1865 рр. У що воно там переросте, як з «революційної» ситуації виходитимуть окремі штати й ціла нація, хтозна. Але немає сумніву, що волелюбний народ не погодиться на американський варіант «януковича». Зрештою, там же повно етнічних українців, а дехто з них навіть брав безпосередню участь у осінньо-зимових подіях в Україні 2013 – 2014 років. Чи не так, Valentin Drobakha з Пенсільванії? )