Сучасне українське національне буття: від неоколонії до виборюваної державності
Автор: Центр ім. Д.Донцова. 18 Тра 2023 в 21:52
Сучасне українське національне буття: від неоколонії до виборюваної державності
12 травня у дрогобицькому Центрі українсько-австрійської співпраці (директор Ярослав Лопушанський) відбулася презентація книги Петра Іванишина «Ідеологія і держава: націософська інтерпретація» (Тернопіль: Видавництво «Крила». 2022. 534 с.). Це багатоаспектна за проблематикою і критична за концепцією книга, спрямована на вивчення актуальних тем українського націо- та державобудування.
Професор Петро Іванишин давно відомий своїми виступами публіцистичного змісту, наснажених націоналістичною ідейністю. Він є одним з цілком небагатьох українських теоретиків, які відважуються на осмислення негативних впливів західної поп-культури, ідей постмодернізму, неоліберальних концептів в політиці і культурі. Певною мірою нова книга науковця представляє summa summarum його поглядів на потребу розвитку національно-державницького світоглядного виховання українського суспільства, на виявлення прихованих інтенцій культурного імперіалізму, який гальмує національний розвиток недавно бездержавних народів, на проблематику недосконалісті українського політикуму та його космополітичних тенденцій.
Особливим аспектом книги є окремий розділ про ідеологію сучасного західного неолібералізму, в якому автор показав історію зародження неоліберальних ідей, його протеїчно-мімікрійні сутності, проаналізував його окремі лінії та традиції, форми експансії, його зовнішню і внутрішню політику. П.Іванишин докладно описав становлення неоліберальних (космополітично-меркантилістських) еліт на Заході, форми їхньої впливовості, види руйнування ними класичних, духовно-естетичних, традиціоналістських основ в європейських суспільствах, консервативних та націоналістичних основ суспільних ідеологій. Очевидно, що насьогодні дослідження П.Іванишина є найпроникливішим і цілісним в українській гуманітаристиці в цій темі, оскільки українська наука й публіцистика здебільшого просто бояться аналізувати неолібералізм як панівну ідеологію Заходу, іноді діє фактор нерозуміння ідеологічних основ неолібералізму, який вдало застосовує методологію зумисного зовнішнього плюралізму аж до затуманення та розмивання справжніх принципів своєї ідеології.
Книга Петра Іванишина позначена широкою ерудицією автора, його умінням трактувати складні й болючі питання, через що кожен читач може відкрити в ній цікавий простір думання, несподівані тлумачення, гості критичні випади щодо глобальних викликів, які постають нині перед українством. Автор постає вибагливим інтелектуалом, вмілим інтерпретатором, вдумливим аналітиком насущних проблем національного виживання й утвердження українства, гідно представляючи школу філософської, політологічної, культурологічної думки, засновану його батьком, Василем Іванишиним, на межі 1980-1990-х років.