Постаті вольового націоналізму (До 90-ї річниці постання ОУН)

Автор: . 16 Лют 2019 в 0:11

Постаті вольового націоналізму

(До 90-ї річниці постання ОУН)

 

9-го лютого на фасаді будинку бібліотеки Дрогобицького педагогічного державного університету ім. І.Франка була відкрита меморіальна таблиця, присвячена трьом провідникам ОУН С.Бандери на Дрогобиччині у 1941 – 1944 рр.  : Андрієві Шукатці (1918 – 1943), Володимирові Кобільнику (1904 – 1945) та Василеві Николякові (1912 – 1944). Саме в цьому приміщенні протягом липня-вересня 1941 р. діяв обласний Провід ОУН(б), який активно творив структури українського державного управління в умовах німецької окупації та формував підпільну мережу опору. Про цей факт довго нічого не було відомо і лише недавно дрогобицький історик, доцент ДДПУ ім. І.Франка Микола Галів на основі скрупульозно відстежених мемуарних згадок і нюансів зумів довести, що Провід ОУН містився саме в нинішньому приміщенні бібліотеки.

Ініціатива встановлення меморіальної таблиці належить Науково-ідеологічному центру ім. Д.Донцова (керівник Олег Баган), а з організаційного та матеріального боків її втілив дрогобицький осередок партії «Національний корпус» (керівник Ігор Бараняк). Важливі історичні відомості й уточнення для всієї акції подав доктор історичних наук Василь Ільницький (ДДПУ ім. І.Франка).

Таке вияскравлення на тлі історії Дрогобича і Дрогобиччини імен трьох видатних націоналістів має особливе значення і вагу в кількох аспектах. По-перше, меморіальна таблиця з’явилася на стіні будинку, який майже цілком не фіксується в історико-культурному просторі міста. Тепер же старовинна будівля кінця ХІХ ст. отримає чітке історичне означення: вона буде в’язатися з іменем героїв і діяльністю Проводу ОУН у дуже складний період історії – період німецької окупації.

Шукатка Андрій

По-друге, вшановано події і людей періоду німецької окупації Галичини, який тривав протягом 1941-1944 рр. Відтепер дрогобичани матимуть яскравий маніфест та історіософський акцент щодо цього періоду: ОУН була єдиною безкомпромісною силою, яка в умовах страшної німецької окупації не полишила ідеї боротьби і чинила героїчний опір нацистам. Про це свідчать біографії трьох названих націоналістів, один з яких, А.Шукатка, подався у 1942 р. на Наддніпрянщину (Чернігівщина) організовувати підпілля проти німців, там керував місцевим Проводом ОУН (б) і там загинув у нацистській тюрмі, а другий, В.Кобільник, ефективно працював у підпіллі, був ув’язнений нацистами, загинув у німецькому концтаборі. Це важливо хоч би з огляду на те, що, наприклад, головна сучасна книга з історії Дрогобича  –  «Нариси з історії Дрогобича» за ред. Л.Тимошенка (Коло, 2009)  –  переконує, що дрогобичани були передусім колаборантами з нацистським режимом, оскільки в ній в ілюстративній частині не вміщено жодної світлини вояків  УПА (!), але є аж дві великі фотографії про мобілізацію місцевих мешканців до дивізії СС «Галичина». Тобто прийом маніпулятивного використання історичних фактів для впливу на свідомість сучасників використано блискуче!



Кобільник Володимир

По-третє, меморіальна таблиця вшановує двох видатних уродженців Дрогобиччини, які мали особливі заслуги в історичних боріннях епохи: В.Кобільника і В.Николяка. Володимир Кобільник народився в Дрогобичі (його рідний дім втрачений, стояв по вул. І.Франка), закінчив Дрогобицьку гімназію і в цей час брав участь у підпільному студентському націоналістичному русі; згодом студіював медицину у Краківському університеті, став доктором медицини; у 1930-і рр. проживав у Самборі, де почав творчо працювати як історик-краєзнавець, археолог і антрополог; один час навіть редагував цікавий краєзнавчий журнал «Літопис Бойківщини»; у 1940-і рр. повернувся у підпілля ОУН; спочатку був ідеологічним референтом обласного Проводу ОУН Дрогобиччини, потім керівником Проводу; ув’язнений німцями у 1943 р.; помер у концтаборі.



Николяк Василь

Василь Николяк народився в с. Гаї Нижні, що неподалік Дрогобича; вчився і формувався у Дрогобичі; на початку 1930-х рр. переїхав до Львова, де за вказівкою ОУН брав участь у мобілізації профспілкового руху робітництва і переведення його з класових на національні позиції; повернувся до Дрогобича в 1941 р., очоливши організаційну референтуру, потім пропаганду обласного Проводу ОУН; був головним організатором зборів громадськості всеміського віча 3-го липня 1941 р., на яких дрогобичани проголосували за Акт відновлення Української держави, який проголосила ОУН С.Бандери; у 1943 р. став обласним провідником ОУН Дрогобиччини в суворому підпіллі; організував сотню УПА, в складі якої героїчно загинув у боях на Турківщині в серпні 1944 р.

Можна сподіватися, що ця акція стане стимулом для краєзнавців та істориків Дрогобича, щоб нарешті підготувати і видати книжку про В.Кобільника як одного із найзнаменитіших дрогобичан, до якої б увійшли, окрім біографії героя, й усі його наукові та публіцистичні праці.

Це вже третя меморіальна таблиця, присвячена героїчному рухові націоналістів у міжвоєнну і воєнну добу, поставлена у Дрогобичі з ініціативи НІЦ ім. Д.Донцова. Інші дві: на вшанування члена ОУН, поета Михайла Смоли (1912 – 1934) і на честь проголошення Акту відновлення української державності в Народному Домі Дрогобича 3-го липня 1942 р. під проводом В.Николяка.

Олег БАГАН

Рубрики: Події та коментарі