Перша причина війни: імперська Росія

Автор: . 07 Бер 2022 в 23:54

Петро Іванишин,

Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова

Перша причина війни: імперська Росія

Після закономірно підлого нападу на Україну 24 лютого 2022 року, російсько-українська війна, що ведеться московитами з 2014 року, набула масштабних вимірів. Вісім років – достатньо часу для осмислення цього явища. Однак дещо дивують спроби більшості аналітиків, експертів, журналістів та простих громадян в Україні та за її межами пояснити причини вторгнення лише психічною хворобою Володимира Путіна. Не відкидаючи можливої неадекватності російського диктатора, спробуємо, з позицій політичної націософії,  коротко окреслити основні причини агресії. Бо хибно чи частково осмислене суспільно-політичне явище загрожує рецидивами в майбутньому.

Перша й основна причина московського вторгнення – імперська сутність Російської Федерації. Росія (чи, точніше, Московія, як вона себе називала до перейменування у 1721 році Петром І) – це держава-імперія. А це значить, що її політична система від зародження в ХІV-ХV століттях і до сьогодні формувалася на засадах імперської ідеології державотворення. Національної свободотворчої ідеї, а отже, і національно-державної форми існування, Московія не знала. Національну свідомість московитам, причому абсолютній більшості – і правлячим класам, і суспільству, народу, – замінила свідомість імперська. В основі цієї людиноненависницької колективної свідомості і світогляду лежить ідея несвободи, поневолення. Поневолення, до того ж із типово дикунською жорстокістю, свого та інших народів заради кількох політичних міфів: уявної великодержавної та духовної величі (“ми – вєлікая страна”, “ми – народ-богоносєц”), задоволення шовіністичної, садистської зверхності над слабшими як рабами (“да, азіати – ми, с раскосимі і жаднимі ачамі!” (А.Блок), “расія – всьо, остальноє – нічто!” (А.Дугін)) та економічного визиску владною верхівкою власного та завойованих народів (не випадково, всі вищі чиновники московитів на чолі з Путіним – мільйонери і мільярдери, поки що – доларові).

Московія-Росія в усіх свої формах – князівській, царській, комуністичного СРСР, “демократичної” РФ – ніколи не знала не лише народовладдя, свободи думки чи свободи віросповідання, а й свободи власного самобутнього культурного існування. Один промовистий факт: на народну мову московські письменники перейшли тільки в першій половині ХІХ століття під впливом М.Карамзіна, а їхня народолюбна еліта масово в побуті – лише після революційних потрясінь 1917 року.

Путін – не виняток, а закономірне породження імперської культурно-політичної системи. Він не тільки тиран, злочинець і самодур, він передусім – фанатик московської імперської ідеї (звідси удавана нераціональність його поведінки), чию сутність геніально витлумачив наш Тарас Шевченко: “Той неситим оком / За край світа зазирає, / Чи нема країни, / Щоб загарбать і з собою / Взять у домовину”. І рухає ним (як і його амбітними попередниками – Чингісханом, Тамерланом, Наполеоном, Леніним, Гітлером, Сталіним та ін.) не так психічна хвороба (якщо вона є), як недуга духовна, хибний світогляд, фальшиві переконання – ідеологія імперіалізму. Ідеологія світового чи хоча б регіонального (над пострадянським, постсоціалістичним чи євразійським простором) панування. Ідеологія насильного перетворення світу на Московію, на “рускій мір”. Ідеологія масових убивств, тотального грабунку, необмеженого терору. Ідеологія знищення українців як самостійної нації і як незалежної держави. Тому, що нас, як і нашої мови, на їхню думку, “нє било, нєт і бить нє можєт” (П.Валуєв). А хто думає інакше – той “нацист”, “укрофашист” і “русофоб”.

Тому, поки існує Росія як імперська держава, держава з “неситим оком”, з просякнутими імперськими міфами владою, пропагандою, армією і народом, всі нації світу – ближчі й дальші – так чи інакше загрожені. Фінал Путіна має стати й фіналом Московської імперії. Тоді перша причина цієї війни – зникне.

Рубрики: Актуальні проблеми націоналізму | Події та коментарі