Книга «Мова і нація» дрогобичан – в основі української державності

Автор: . 23 Жов 2024 в 20:53

Книга «Мова і нація» дрогобичан – в основі української державності

На факультеті української та іноземної філології в Музеї-студії Івана Франка 22 жовтня відбулася чергова знакова подія – презентація сьомого видання легендарної книжки Василя Іванишина та Ярослава Радевича-Винницького «Мова і нація». Акція відбулася під патронатом ректорки університету професорки Валентини Бодак з ініціативи деканату факультету, кафедри української літератури та теорії літератури, кафедри української мови та університетської бібліотеки.

Модерував презентацію завідувач кафедри української літератури та теорії літератури професор Петро Іванишин. У презентації в онлайн-форматі взяли участь Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, який наголосив на унікальності та важливості дрогобицької філологічної школи в загальнонаціональному масштабі і розповів про актуальні мовні виклики перед державою, та Василь Лабайчук, директор видавництва «Крила», яке здійснило перевидання. Посутніми, зворушливими й пізнавальним для присутніх викладачів та студенів стали виступи: декана факультету української та іноземної філології професора Петра Мацьківа, завідувачки кафедри української мови професорки Віри Котович, доцента Ярослава Лопушанського, письменниці Любові Проць. Загалом учасники зуміли перенести аудиторію в бурхливий період національно-визвольної боротьби кінця 1980-х – початку 1990-х років і сформулювали наступні сенси.

Книжка «Мова і нація» вперше побачила світ 1990-го року в бурхливі часи розпаду совєтської імперії та розгортання чергового етапу українського національного відродження. Відразу ж стала бестселером і класикою  лінгвонаціологічної думки, допомігши тисячам і тисячам українців відновити власну мовну ідентичність. З того часу побачило світ сім її перевидань, що розійшлися десятками тисяч. Наприклад, четверте видання мало тираж 30 000 примірників. Вельми актуальна вона і в наш тривожний час московсько-української війни, коли загострилася проблема виживання української культури, нації, держави. Проблема мови також постійно присутня в сучасних суспільно-політичних дискусіях. На жаль, в цей доленосний період нашої історії не всі ще розуміють її роль як могутнього людинонотворчого, націотворчого і державотворчого фактора.

Презентована книжка в лаконічній формі науково-популярних тез широко висвітлює мовознавчу проблематику, пов’язану із суттю, роллю та функціонуванням мови в суспільстві, розкриває механізм денаціоналізації народу на мовному ґрунті, подає науковий матеріал, потрібний кожному громадянинові для вироблення мовознавчого світогляду, належного ставлення до рідної та інших мов. Значення цієї праці у здійсненні державо ствердної мовної політики важко переоцінити.

Рубрики: Наука і національне буття | Твори Василя Іванишина | Хроніка діяльності Центру