«Ідеологія і держава: націософська інтерпретація» – книга, яка стоїть на захисті українців
Автор: Центр ім. Д.Донцова. 26 Кві 2023 в 21:35
«Ідеологія і держава: націософська інтерпретація» – книга, яка стоїть на захисті українців
Ідеологія і держава…» − нещодавня наукова студія, яка побачила світ у Тернопільському видавництві «Крила», відомого українського вченого, літературознавця, доктора філологічних наук, професора і завідувача кафедри української літератури та теорії літератури ДДПУ імені Івана Франка Петра ІВАНИШИНА сьогодні як ніколи архіважлива, тому що є не лише нагадуванням про першочергову актуальність проблем державотворення, але й водночас одним із форпостів нашої нації на культурному фронті під час кривавого протистояння з відвічним ворогом. Особливої значущості монографія набуває в період повномасштабної війни, коли російська церква благословила й надалі благословляє свою хижу північну орду на геноцид українців.
Для вдумливого читача автор пропонує низку фундаментальних розділів: «Державотворчі ідеології: обґрунтування теорії базових світоглядів», «Імперіалізм як фундаментальна ідеологія», «Космополітизм як прихований імперіалізм», «Космополітична держава-неоколонія», «Націоналізм як базовий суспільний світогляд», «Специфіка національної революції», «Національна ідеологія і політичні організації», «Національна держава як політична система», «Націософська (національно-екзистенціальна) герменевтика як методологія тлумачення національного буття», «Національно акцентовані особистості». Інколи за лібералізмом та мультикультуралізмом, особливо в наших українських реаліях, ховається небезпека, яка згодом здатна перерости у величезну біду. Тому й не дивно, що лейтмотивом дослідження проходить засадниче Шеченкове: «В своїй хаті своя й правда, / І сила, і воля».
Книга стимулює до осмислення, а надто переосмислення концептуальності минулого. Адже неодмінно після перемоги звитяжної української нації ще постане питання, а то й дискусія про цінності, про базові ідеї, світогляди…, які ляжуть у підмурівок новітньої України. Професор Петро Іванишин пропонує й наочно демонструє правильність ідей, які сотні років плекали не лише відомі українці: Тарас Шевченко, Іван Франко, Дмитро Донцов, Євген Маланюк…, а й Джон Толкін, Евард Саїд тощо. Ці переконання неодмінно допоможуть започатковувати або утвердити державний світогляд, а також, за словами автора: «сформувати ідейний імунітет від нігілістичних антибуттєвих концептів минулого, сучасного майбутнього імперіалізму й космополітизму». Для нас важлива спільна мета – міцна Українська Держава, виплекана насамперед на власних глибинах тисячолітньої історії.
Принагідно нагадуємо, що Петро Васильович люб’язно подарував книгу університетській бібліотеці, тож традиційно запрошуємо до прочитання.