Дух старої шляхетської Галичини
Автор: Центр ім. Д.Донцова. 09 Бер 2023 в 21:47
Дух старої шляхетської Галичини
Щойно у видавництві «Дух і літера» вийшла нова книга професора кафедри української літератури й теорії літератури ДДПУ ім. І.Франка Ігоря Набитовича «Сага мистецької родини: Александр Фредро, Софія Шептицька, митрополит Андрей Шептицький» (К.:Дух і літера, 2023. 792 с.). Це масштабне дослідження про великий галицький рід, який залишив помітний слід в історії і культурі Польщі й України. Книга написана на основі малознаних в Україні джерельних матеріалів, що робить її вельми цікавою для різних категорій читачів, адже в ній ідеться і про історію Галичини, і про літературу, і про мистецьке життя, і про релігійне буття краю. Автор проводить широкі паралелі із культурним і творчим життям тодішньої Європи, наповнюючи своє дослідження цікавими й промовистими фактами, думками, оцінками явищ і подій.
І.Набитович вибрав для цієї монографії оригінальний стиль, поєднуючи сувору документалістику, історіософські та культурологічні роздуми та белетризовану оповідь, через що книга читається легко, навіть захопливо. Для української науки й культури її тематика є вельми важливою, адже йдеться про ті пласти української історії, історії українсько-польського пограниччя зокрема, які є цілком мало осмислені в нашій гуманітаристиці. Відтак у розділі «Час війни і театру: Під сузір’ям Марса і Талії» ми отримуємо портрет Александра Фредра (1793 – 1876) – визначного польського драматурга, поета, мемуариста, громадського діяча, про якого в нашій науці є цілком мало фахової літератури. По-суті, дослідження І.Набитовича – це перша ґрунтовна студія українського автора про А.Фредра, яка відкриває цілий простір до увідомлення впливів цього непересічного автора, малює живу картину його життєвих пригод, пошуків та надактивної творчості.
У розділі «Час малярства, літератури і віри: Під омофором Святого Луки» ми отримуємо вишуканий портрет Софії Шептицької (1937 – 1904) – галицької аристократки, письменниці, малярки. І.Набитович виводить постать цієї оригінальної й талановитої на тлі мистецьких трансформацій доби, представляючи її в колі європейського малярства та літератури.
У третьому розділі «Час віри, чину і мистецтва: Sacrumet profanum» показано особу велетня української Церкви і культури митрополита Андрея Шептицького в розрізі історії Галичини і Європи кінця ХІХ – початку ХХ ст. Автор зумів створити цілком свіжий образ Митрополита, вдало позбувся кальок, які закономірно нагромадилися довкола такої визначної постаті, про яку написано безліч наукових та богословських праць.
Книга доповнена добіркою кольорових художніх та фотоілюстрацій, які витворюють «запашну» атмосферу цього видання. У ній ми зустрічаємо портрети героїв книги, при чому часто рідкісні зображення, художні картини, пов’язані із сюжетом дослідження, і що особливо цікаво – сучасні фотографії місць, пов’язаних із долею його персонажів. Так І.Набитович особисто сфотографував палац родини Фредрів у Беньковій Вишні (Самбірщина), герб Фредрів на фронтоні цього палацу, костел у Рудках, де похований А.Фредро, родинний склеп Шептицьких у Прилбичах (Яворівщина), пам’ятний камінь на місці знищеного будинку родини Шептицьких, костел у Брухналі (нині територія Польщі), костел у с. Соколівка біля Ходорова, куди протягом трьох поколінь приїжджали Шептицькі.
Поза сумнівом, монографія Ігоря Набитовича є оригінальною інтелектуальною та культурною подією сучасності. Своїми підходами до теми, способом проникнення в дух епохи, ідейними акцентами, концептуальними переосмисленнями культурних процесів на теренах Галичини книга прокладає нові шляхи в глобальній темі – пізнання ментально-цивілізаційних процесів в галицькому польсько-українському світі й суспільстві останіх двох століть.
Докладнішу рецензію на видання можна прочитати тут: https://zbruc.eu/node/114411