До зустрічі Трампа й Орбана

Автор: . 09 Бер 2024 в 23:56

Василь Лаптійчук (політолог, Київ)

До зустрічі Трампа й Орбана

         Сьогодні-завтра відбудеться зустріч між лідером республіканців, потенційним наступним президентом США Д. Трампом і прем’єр-міністром Угорщини В. Орбаном. Навіщо це їм обом?

        Трамп, у контексті планованої ним нової політики щодо Європи й задоволення інтересів Москви, шукає в Європейському Союзові надійних союзників, ладних діяти поза межами міжнародного права, всупереч статутам ЄС і НАТО та інтересам європейських країн. Трамп продовжить політику створення нової «міжнародної організації» – клубу диктаторів, які будуть допомагати одне одному утримувати владу довічно, надаватимуть військову та будь-яку іншу допомогу без оглядки на МП (як зараз КНДР, Іран і КНР уже допомагають Росії). У цьому сенсі Віктор Орбан надзвичайно цікавий для Трампа.

         Орбан, з уваги на унікальну історичну ситуацію, намагатиметься реалізувати найбільшу мрію всіх угорців світу – збільшення республіки за рахунок територій держав, де проживає угорська меншина. Наразі йдеться лише про Українське Закарпаття, яке, в контексті гіпотетичного розділу України (задача для Путіна й Трампа) «могло б повернутися в рідну гавань». Хто знає угорську зовнішню політику й їхні вічні національні інтереси, легко припустить, що під час зустрічі хитромудрий і далекоглядний мадяр закине Трампові слівце й про «несправедливо відрізані угорські землі» на користь Словаччини й Румунії. На виріст, а там, хтозна, як складеться…

           З уваги на політичну кон’юнктуру й національні інтереси РФ, відстоювати які кинеться Трамп, можливий майбутній президент США – зараз або вже після обрання – чинитиме потужний тиск на Польщу, Румунію й Словаччину. Мета – блокада України, щоб змусити Київ до капітуляції або призвести до військової ліквідації України (можна ж і без капітуляції). Прикордонним західніше України державам довелося б обирати між можливістю купувати американську сучасну зброю (F-35, «Петріот» тощо) й стати членами «клубу диктаторів» (власне, агресорів), або залишитися членами ЄС і того, що залишиться від НАТО.

Рубрики: Події та коментарі